niedziela, 24 marca 2019 r.  Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
Wiadomości z tagiem Astronomia  RSS
Tlenek węgla to życie. Gdzie indziej...

Dodano: 19.03.2019 19:19 | 0 odsłon | 0 komentarzy


Tlenek węgla nie musi zawsze oznaczać śmierci. Bezbarwny, bezwonny gaz, tak niebezpieczny na Ziemi, może oznaczać życie, tyle że na... obcych planetach. Piszą o tym na łamach czasopisma "The Astrophysical Journal" naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego Riverside. Wyniki prowadzonych przez nich analiz i symulacji wskazują na to, że tlenek węgla w atmosferze może być oznaką istnienia prostych form życia. Już niedługo, z pomocą najnowocześniejszej aparatury, astronomowie będą w stanie takie sygnały wypatrywać.

Droga Mleczna nam się zakrzywia

Dodano: 04.02.2019 19:01 | 4 odsłon | 0 komentarzy


Dysk naszej galaktyki, Drogi Mlecznej, nie jest tak stabilny i płaski, jak nam się wydawało - jest raczej zwichrowany i skręcony - przekonują naukowcy z Macquarie University w Australii i Narodowych Obserwatoriów Astronomicznych Chińskiej Akademii Nauk (NAOC). W artykule na łamach czasopisma "Nature Astronomy" twierdzą, że materia na krańcach Drogi Mlecznej rozpływa się w taki sposób, że galaktyka z boku zaczyna przypominać literę S.

Źródło: https:

Chiński łazik księżycowy w pułapce?

Dodano: 11.01.2019 12:53 | 6 odsłon | 0 komentarzy


Pokaźnych rozmiarów kratery, otaczające miejsce lądowania chińskiej sondy Chang'e-4 na ciemnej stronie Księżyca, mogą utrudnić misję jej łazika Yutu-2 - przyznaje Chińska Agencja Kosmiczna (CNSA). Agencja opublikowała dziś panoramiczne zdjęcie otoczenia Chang'e-4, widać na nim między innymi krater o średnicy 20 m i głębokości około 4 m. Ukształtowanie terenu sprawia, że wybór trasy dla Yutu-2 bedzie prawdziwym wyzwaniem, przyznaje Li Chunlai, wiceszef National Astronomical Observatories of China.

Skąd pochodzą tajemnicze sygnały radiowe?

Dodano: 10.01.2019 15:37 | 5 odsłon | 0 komentarzy


Gwiazda neutronowa po wybuchu supernowej, zderzenie dwóch takich gwiazd, czy może... obca cywilizacja? Astronomowie i amatorzy astronomii zastanawiają się, co mogło być źródłem tajemniczych impulsów radiowych, odebranych z rejonu galaktyki odległej od nas o 1,5 miliarda lat świetlnych. Jak piszą na łamach czasopisma "Nature" badacze z University of British Columbia, wśród 13, trwających przez czas rzędu milisekund, tak zwanych szybkich błysków radiowych (FRB), był jeden, powtarzający się. To zaledwie drugi przypadek, kiedy taki powtarzający...

Źródło: https:

Astronomowie odkryli najdalszy ze znanych obiekt Układu Słonecznego! Poznajcie "Farout"

Dodano: 17.12.2018 20:01 | 6 odsłon | 0 komentarzy


Międzynarodowa Unia Astronomiczna ogłosiła dziś odkrycie najdalszego dotąd obiektu Układu Słonecznego! Ciało niebieskie o symbolu 2018 VG18 to planeta karłowata o średnicy około 500 kilometrów, oddalona od Słońca około 120 razy bardziej niż Ziemia i okrążająca naszą gwiazdę w czasie ponad 1000 lat. Planeta - nazwana odpowiednio do sytuacji "Farout" - to pierwszy obiekt naszego Układu Słonecznego oddalony od Słońca ponad 100 razy bardziej niż Ziemia.

Źródło: https:

Nie lada gratka dla miłośników astronomii. Tę kometę zobaczycie nawet gołym okiem

Dodano: 14.12.2018 7:35 | 10 odsłon | 0 komentarzy


To może być astronomiczna atrakcja końca roku – 16 grudnia jasna kometa 46P/Wirtanen znajdzie się w odległości zaledwie 11,7 mln km od Ziemi. Wedle przypuszczeń niektórych badaczy poza miastami może być widoczna nawet gołym okiem.

Mała książka o wielkich astronomach – mądry pomysł na prezent

Dodano: 27.11.2018 11:42 | 6 odsłon | 0 komentarzy

“O kosmosie słów kilka” to przełomowe odkrycia astronomiczne skupione na niespełna 100 przystępnie napisanych stronach. Ta książka świetnie się sprawdzi jako prezent dla wczesnego nastolatka. Nie spodziewajcie się tu wystrzałowej oprawy graficznej. "O kosmosie słów kilka" to surowo wydany tytuł, który jednak ma inne, ważniejsze zalety: przede wszystkim wysokiej jakości, przystępnie podaną treść, której konsultantami [...]

Źródło: https:

Kolejna super-Ziemia blisko nas

Dodano: 14.11.2018 19:00 | 12 odsłon | 0 komentarzy


Ziemia ma kolejną bliską i skalistą sąsiadkę - informują astronomowie korzystający z aparatury Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Na łamach czasopisma "Nature" opublikowali właśnie informacje o odkryciu planety, krążącej wokół najbliższej Słońcu pojedynczej gwiazdy. Mroźna planeta o masie nieco przekraczającej 3 masy Ziemi, obiegająca Gwiazdę Barnarda, znajduje się, mniej więcej 6 lat świetlnych od nas. Jedyna znana nam jeszcze bliższa planeta, krąży wokół gwiazdy Proxima Centauri należącej do układu trzech gwiazd Alfa Centauri...

Źródło: https:

Badacze z Harvardu: Oumuamua może być statkiem obcej cywilizacji

Dodano: 06.11.2018 16:00 | 8 odsłon | 0 komentarzy


​Tajemniczy obiekt kosmiczny Oumuamua, który zaobserwowano w zeszłym roku w Układzie Słonecznym, może być odpadem z wraku statku kosmicznego, wysłanego by badać Ziemię - twierdzą astronomowie z uniwersytetu w Harvardzie.

Źródło: https:

AMD Arcturus będzie prawdopodobnie kolejną generacją kart graficznych

Dodano: 27.09.2018 14:39 | 11 odsłon | 0 komentarzy

Nie tylko NVIDIĄ człowiek żyje. Navi to kryptonim procesorów graficznych nowej generacji od AMD, która ma się ukazać w 2019 roku, a także pseudonim gwiazdy Gamma Cassiopeiae. Obecna generacja Vega także nawiązuje do astronomii. Z tą astronomią wszystko zaczęło się od mikroarchitektury Polaris wraz z Radeonen RX 480 i wygląda na to, że z AMD jeszcze długo będziemy patrzeć w gwiazdy.

Źródło: https:

Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2019 informacje-24.pl  - wszelkie prawa zastrzeżone