niedziela, 16 czerwca 2019 r.  Imieniny: Aliny, Anety, Benona
Wiadomości z tagiem Astronomia  RSS
"Przewodnik astronomiczny na lato" z Gazetą Wyborczą

Dodano: 14.06.2019 1:21 | 0 odsłon | 0 komentarzy

W środę i czwartek (12 i 13 czerwca 2019 roku) do Gazety Wyborczej dołączony zostanie bogato ilustrowany dwuczęściowy "Przewodnik astronomiczny na lato" autorstwa popularyzatora astronomii Karola Wójcickiego. Z dodatku czytelnicy dowiedzą się, jakie niezwykłe zjawiska będzie można zaobserwować na niebie w czasie nadchodzących wakacji.

Źródło: feedproxy.google.com

Jak obronić się przed groźną planetoidą?

Dodano: 30.04.2019 14:35 | 9 odsłon | 0 komentarzy


Astronomowie odkryli w marcu tego roku planetoidę o średnicy ponad 100 metrów, która w kwietniu 2027 roku może uderzyć w Ziemię. Prawdopodobieństwo zderzenia sięga 1 proc. Na szczęście... to nie jest rzeczywiste zagrożenie, ale początek scenariusza ćwiczeń, które rozpoczęły się podczas kolejnej międzynarodowej konferencji Planetary Defense Conference na przedmieściach Waszyngtonu. Do piątku 3. maja 300 astronomów, naukowców, inżynierów i ekspertów z innych dziedzin będzie się zastanawiać nad tym, jak ochronić Ziemię przed tego typu...

Planetoida przyłapana na gorącym uczynku. Udawała kometę...

Dodano: 28.03.2019 16:38 | 9 odsłon | 0 komentarzy


Kosmiczny Teleskop Hubble'a sfotografował niezwykłe zjawisko - ślady rozpadu planetoidy Gault, która zaczęła wirować tak szybko, że nie była w stanie utrzymać się w całości. NASA opublikowała właśnie zdjęcie, na którym widać dwie smugi wyrzuconego materiału, które sprawiają, że planetoida przypomina kometę. Astronomowie oceniają, że takie zjawisko występuje w pasie planetoid miedzy orbitami Marsa i Jowisza bardzo rzadko, mniej więcej raz w roku. Nie tylko atrakcyjnie wygląda, ale daje też bardzo dobrą okazję do badań składu planetoid.

Źródło: https:

Tlenek węgla to życie. Gdzie indziej...

Dodano: 19.03.2019 19:19 | 8 odsłon | 0 komentarzy


Tlenek węgla nie musi zawsze oznaczać śmierci. Bezbarwny, bezwonny gaz, tak niebezpieczny na Ziemi, może oznaczać życie, tyle że na... obcych planetach. Piszą o tym na łamach czasopisma "The Astrophysical Journal" naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego Riverside. Wyniki prowadzonych przez nich analiz i symulacji wskazują na to, że tlenek węgla w atmosferze może być oznaką istnienia prostych form życia. Już niedługo, z pomocą najnowocześniejszej aparatury, astronomowie będą w stanie takie sygnały wypatrywać.

Droga Mleczna nam się zakrzywia

Dodano: 04.02.2019 19:01 | 12 odsłon | 0 komentarzy


Dysk naszej galaktyki, Drogi Mlecznej, nie jest tak stabilny i płaski, jak nam się wydawało - jest raczej zwichrowany i skręcony - przekonują naukowcy z Macquarie University w Australii i Narodowych Obserwatoriów Astronomicznych Chińskiej Akademii Nauk (NAOC). W artykule na łamach czasopisma "Nature Astronomy" twierdzą, że materia na krańcach Drogi Mlecznej rozpływa się w taki sposób, że galaktyka z boku zaczyna przypominać literę S.

Źródło: https:

Chiński łazik księżycowy w pułapce?

Dodano: 11.01.2019 12:53 | 14 odsłon | 0 komentarzy


Pokaźnych rozmiarów kratery, otaczające miejsce lądowania chińskiej sondy Chang'e-4 na ciemnej stronie Księżyca, mogą utrudnić misję jej łazika Yutu-2 - przyznaje Chińska Agencja Kosmiczna (CNSA). Agencja opublikowała dziś panoramiczne zdjęcie otoczenia Chang'e-4, widać na nim między innymi krater o średnicy 20 m i głębokości około 4 m. Ukształtowanie terenu sprawia, że wybór trasy dla Yutu-2 bedzie prawdziwym wyzwaniem, przyznaje Li Chunlai, wiceszef National Astronomical Observatories of China.

Skąd pochodzą tajemnicze sygnały radiowe?

Dodano: 10.01.2019 15:37 | 14 odsłon | 0 komentarzy


Gwiazda neutronowa po wybuchu supernowej, zderzenie dwóch takich gwiazd, czy może... obca cywilizacja? Astronomowie i amatorzy astronomii zastanawiają się, co mogło być źródłem tajemniczych impulsów radiowych, odebranych z rejonu galaktyki odległej od nas o 1,5 miliarda lat świetlnych. Jak piszą na łamach czasopisma "Nature" badacze z University of British Columbia, wśród 13, trwających przez czas rzędu milisekund, tak zwanych szybkich błysków radiowych (FRB), był jeden, powtarzający się. To zaledwie drugi przypadek, kiedy taki powtarzający...

Źródło: https:

Astronomowie odkryli najdalszy ze znanych obiekt Układu Słonecznego! Poznajcie "Farout"

Dodano: 17.12.2018 20:01 | 15 odsłon | 0 komentarzy


Międzynarodowa Unia Astronomiczna ogłosiła dziś odkrycie najdalszego dotąd obiektu Układu Słonecznego! Ciało niebieskie o symbolu 2018 VG18 to planeta karłowata o średnicy około 500 kilometrów, oddalona od Słońca około 120 razy bardziej niż Ziemia i okrążająca naszą gwiazdę w czasie ponad 1000 lat. Planeta - nazwana odpowiednio do sytuacji "Farout" - to pierwszy obiekt naszego Układu Słonecznego oddalony od Słońca ponad 100 razy bardziej niż Ziemia.

Źródło: https:

Nie lada gratka dla miłośników astronomii. Tę kometę zobaczycie nawet gołym okiem

Dodano: 14.12.2018 7:35 | 17 odsłon | 0 komentarzy


To może być astronomiczna atrakcja końca roku – 16 grudnia jasna kometa 46P/Wirtanen znajdzie się w odległości zaledwie 11,7 mln km od Ziemi. Wedle przypuszczeń niektórych badaczy poza miastami może być widoczna nawet gołym okiem.

Mała książka o wielkich astronomach – mądry pomysł na prezent

Dodano: 27.11.2018 11:42 | 15 odsłon | 0 komentarzy

“O kosmosie słów kilka” to przełomowe odkrycia astronomiczne skupione na niespełna 100 przystępnie napisanych stronach. Ta książka świetnie się sprawdzi jako prezent dla wczesnego nastolatka. Nie spodziewajcie się tu wystrzałowej oprawy graficznej. "O kosmosie słów kilka" to surowo wydany tytuł, który jednak ma inne, ważniejsze zalety: przede wszystkim wysokiej jakości, przystępnie podaną treść, której konsultantami [...]

Źródło: https:

Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2019 informacje-24.pl  - wszelkie prawa zastrzeżone