niedziela, 20 stycznia 2019 r.  Imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana
Wiadomości z tagiem Adam Strzembosz  RSS
"Nasze państwo jest niezwykle upokarzane i sprowadzane do parteru"

Dodano: 11.08.2018 21:08 | 13 odsłon | 0 komentarzy

Działania obecnej władzy podważają autorytet niezwykle ważnego organu, jakim jest Sąd Najwyższy - mówił w "Faktach po Faktach" TVN24 były pierwszy prezes Sądu Najwyższego, profesor Adam Strzembosz.

"Nadzieja, że TSUE wypowie się za nieusuwalnością sędziów"

Dodano: 11.08.2018 20:19 | 10 odsłon | 0 komentarzy

- Parlament może uregulować wiek sędziów, ale te regulacje nie mogą dotyczyć sędziów już orzekających - uważa prof. Adam Strzembosz, były I prezes SN, komentujący w TVN24 przepisy nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, która zakłada, że sędziowie SN po przekroczeniu 65 roku życia przechodzą w stan spoczynku, chyba, że wystąpią do prezydenta o zgodę na orzekanie do 70 roku życia, a prezydent taką zgodę wyrazi.

Źródło: https:

Prof. Strzembosz: szanowali prawo, negatywnie zaopiniowani

Dodano: 12.07.2018 19:26 | 13 odsłon | 0 komentarzy

Dopóki prezydent nie podzieli stanowiska KRS, sędziowie Józef Iwulski i Stanisław Zabłocki nadal orzekają - powiedział w "Tak jest" w TVN24 były pierwszy prezes Sądu Najwyższego Adam Strzembosz. Nowa Krajowa Rada Sądownictwa w czwartek negatywnie zaopiniowała między innymi tych dwóch sędziów Sądu Najwyższego, którzy złożyli oświadczenia w sprawie woli dalszego orzekania. - Szanowali prawo. Nie powoływali się na ustawę w tych punktach sprzecznych z konstytucją - podkreślił profesor Strzembosz.

Źródło: https:

Strzembosz: Nic się nie zmieniło od strony prawnej

Dodano: 04.07.2018 23:44 | 11 odsłon | 0 komentarzy

- Nie wyobrażam sobie, żeby prezydent nagle znalazł urzędującego sędziego, który zgodzi się podjąć tę funkcję zastępcy, niezwykle poniżającą w gruncie rzeczy. Będzie to tak trwać - komentuje sytuację wokół Sądu Najwyższego prof. Adam Strzembosz.

Źródło: www.rp.pl

"Od strony prawnej i faktycznej nie zmieniło się nic"

Dodano: 04.07.2018 20:48 | 14 odsłon | 0 komentarzy

- To jest niezwykle ważne, żeby zdać sobie sprawę, że od strony prawnej i faktycznej nie zmieniło się nic. Pani pierwsza prezes nadal funkcjonuje. Wyznaczyła swojego zastępcę, gdy pójdzie na urlop lub zachoruje albo zdarzy się coś podobnego - podkreślił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były pierwszy prezes Sądu Najwyższego profesor Adam Strzembosz.

Źródło: https:

Prof. Adam Strzembosz będzie gościem Rozmowy w samo południe

Dodano: 01.07.2018 19:55 | 19 odsłon | 0 komentarzy


Gościem poniedziałkowej Rozmowy w samo południe będzie prof. Adam Strzembosz. Z prawnikiem i byłym I Prezesem Sądu Najwyższego porozmawiamy o zbliżającym się dniu wejścia w życie ustawy o Sądzie Najwyższym, na mocy której skrócona ma zostać kadencja zarządzającej instytucją prof. Małgorzatą Gersdorf.

Źródło: www.rmf24.pl

Profesor Strzembosz odpowiada Ziobrze: wrócił do stanu sprzed 1989 roku

Dodano: 26.04.2018 18:03 | 12 odsłon | 0 komentarzy

- Prezesów sądów powołuje i odwołuje minister sprawiedliwości, nie muszą się oni liczyć z opinią środowiska, ona nie ma żadnego wpływu na ich nominację czy odwołanie. Natomiast są uzależnieni w pełni od ministra, nie ma nawet kadencyjności powołania. Czyli, pan minister z wielkim zapałem wrócił do stanu PRL - powiedział w TVN24 profesor Adam Strzembosz.

Źródło: https:

Prof. Strzembosz: Jakie te projekty ustaw są niechlujne

Dodano: 21.03.2018 21:20 | 17 odsłon | 0 komentarzy

- Miałbym duże opory, aby zwołać posiedzenie KRS - mówił w TVN24 były I prezes SN prof. Adam Strzembosz. Dodał jednak, że nie chce się w tej sprawie jednoznacznie wypowiadać, aby nie stawiać obecnej prezes SN w kłopotliwej sytuacji.

Źródło: www.rp.pl

Strzembosz: Sąd Najwyższy miał bardzo wysoki autorytet, teraz może go stracić

Dodano: 21.03.2018 20:35 | 14 odsłon | 0 komentarzy

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf słusznie zrobiła, wzywając marszałka Sejmu do wyjaśnienia, czy prawidłowy organ wskazał kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa - podkreślił w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Adam Strzembosz. Pytany, czy zwołałby pierwsze posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa, odpowiedział, że "miałby duże opory".

Strzembosz: Jeżeli nowa KRS spełni wszystkie oczekiwania ministra Ziobry, to będzie katastrofa

Dodano: 09.03.2018 18:02 | 13 odsłon | 0 komentarzy


„Oni będą funkcjonować jak sędziowie. Prezydent wręczy im kulawy dekret. Ale przyjdzie moment, kiedy trzeba będzie sprawdzić merytoryczne kwalifikacje kandydatów” – tak o sędziach, których będzie wyłaniać nowa Krajowa Rada Sądownictwa mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM profesor Adam Strzembosz, były wiceminister sprawiedliwości, a także były pierwszy prezes Sądu Najwyższego. Gość Marcina Zaborskiego ocenił też oczekiwania ministra sprawiedliwości wobec KRS. „Jeżeli nowa KRS spełni wszystkie oczekiwania ministra Ziobry, to będzie...

Źródło: www.rmf24.pl

Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2019 informacje-24.pl  - wszelkie prawa zastrzeżone