czwartek, 21 czerwca 2018 r.  Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
Wiadomości z tagiem Trybunał Konstytucyjny  RSS
Przyłębska: Słowa Lewandowskiego, Szczerby, Budki - bzdury

Dodano: 13.06.2018 19:27 | 0 odsłon | 0 komentarzy

- Takie sformułowania europosła Lewandowskiego, który twierdzi, że trybunał jest fasadowy, że nie ma trybunału, wypowiedzi posłów: Szczerby, byłego ministra Budki, opowiadające o tym, że trybunał nie działa, to, proszę państwa, mówiąc językiem byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego, pana profesora Rzeplińskiego, to są bzdury - oceniła Julia Przyłębska, obecna prezes TK.

Obniżką pensji samorządowców zajmie się Trybunał Konstytucyjny? Jest wniosek do prezydenta

Dodano: 11.06.2018 19:34 | 1 odsłon | 0 komentarzy

Strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego chce, aby Trybunał Konstytucyjny zbadał, czy rozporządzenie obniżające o jedną piątą zarobki wójtów, burmistrzów i prezydentów miast jest zgodne z ustawą zasadniczą. Komisja zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy o skierowanie przepisów do Trybunału.

Prezydent: O konstytucyjności orzeka tylko Trybunał

Dodano: 10.06.2018 19:36 | 0 odsłon | 0 komentarzy

- Warto przypomnieć, że przepis ustawy jest niezgodny z Konstytucją jedynie wtedy gdy orzeknie tak Trybunał Konstytucyjny. Nikt inny nie jest do tego uprawniony - stwierdził prezydent Andrzej Duda, komentując opublikowany w niedzielę film z restauracji KFC w Krakowie, gdzie zaskoczony przez dociekliwą klientkę musiał się ustosunkować do pytań o łamanie konstytucji.

Źródło: www.rp.pl

"Trybunał zamiast bronić ludzi przed państwem, wspiera państwo przeciwko ludziom"

Dodano: 06.06.2018 20:55 | 6 odsłon | 0 komentarzy

Trybunał Konstytucyjny zaczął odgrywać aktywną rolę w rozmontowywaniu państwa prawa - mówił w "Kropce nad i" prawnik z Uniwersytetu Warszawskiego Marcin Matczak. W odniesieniu do opublikowanych przez rząd wyroków Trybunału Konstytucyjnego z 2016 roku powiedział, że "symbolicznie została przywrócona jakaś sprawiedliwość".

Źródło: https:

Nie ma śledztw, nie ma kary. Martwa ustawa o IPN

Dodano: 01.06.2018 13:42 | 3 odsłon | 0 komentarzy

Przez niemal trzy miesiące obowiązywania znowelizowanej ustawy o IPN, do Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu wpłynęło 79 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przypisywania narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez nazistowskie Niemcy. Tylko w 10 sprawach prokuratorzy podjęli decyzje - wszystkie o odmowie wszczęcia postępowań. Nie spieszy się także Trybunał Konstytucyjny, w którym od lutego czeka skarga prezydenta na niektóre przepisy nowej ustawy o IPN.

Źródło: https:

Posłowie opozycji chcą powrotu przepisów ws. polowań

Dodano: 25.05.2018 14:18 | 3 odsłon | 0 komentarzy

Do Trybunału Konstytucyjnego, część opozycyjnych posłów złożyła wniosek, w którym domagają się uznania przyjętych w marcu regulacji w zakresie łowiectwa, za niekonstytucyjne.

"Sprzeniewierza się ślubowaniu". Muszyński podpowiada, jak odwołać Rzecznika Praw Obywatelskich

Dodano: 05.05.2018 11:41 | 3 odsłon | 0 komentarzy

Rzecznik Praw Obywatelskich nie chce już, by Trybunał Konstytucyjny badał zgodność z konstytucją ustawy antyterrorystycznej. Wycofuje swój wniosek uzasadniając, że w Trybunale zasiadają osoby niebędące sędziami. Zapowiada, że będzie szukał innych form ochrony praw obywateli i, wprawdzie nie wprost, ale odpowiada na zarzuty wiceprezesa Trybunału. Mariusz Muszyński oskarżył ostatnio Adama Bodnara o pieniactwo, brak woli współpracy, podważył prawnicze kwalifikacje rzecznika i zasugerował, że powinno się go odwołać.

Źródło: https:

Opór przed zmianami do końca. Nawet do "wyprowadzania w kajdankach"

Dodano: 30.04.2018 20:51 | 6 odsłon | 0 komentarzy

- Władza Nowogrodzkiej nie sięga do trybunałów w innych państwach Unii Europejskiej. Tam polski Trybunał Konstytucyjny nie jest zauważany - mówił w "Faktach po Faktach" były prezes TK Andrzej Rzepliński. Jego zdaniem TKł po zmianach przeforsowanych przez PiS znacznie stracił na znaczeniu. Rzepliński stwierdził, że w obliczu takich działań obecnej władzy sędziowie powinni zdecydowanie stawiać opór, nawet gdyby mieli być wyprowadzani w kajdankach przez policję z sądów.

"Rozstrzygnięcia" TK mają być opublikowane. Senat poparł zmiany w ustawach sądowych

Dodano: 16.04.2018 18:12 | 5 odsłon | 0 komentarzy


Senat poparł bez poprawek nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Nowela zakłada m.in. wprowadzenie osobnego budżetu Izby Dyscyplinarnej SN. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Senat przyjął też nowelizację w sprawie publikacji trzech wyroków Trybunału Konstytucyjnego z 2016 roku.

Włamanie do domu prof. Andrzeja Rzeplińskiego

Dodano: 16.04.2018 12:51 | 5 odsłon | 0 komentarzy

Nieznany sprawca włamał się do domu byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego, prof, Andrzeja Rzeplińskiego. Z szeregowca na warszawskim Ursynowie nic nie zginęło - informuje RMF FM.

Źródło: www.rp.pl

Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2018 informacje-24.pl  - wszelkie prawa zastrzeżone