czwartek, 21 czerwca 2018 r.  Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
Wiadomości z tagiem Astronomia  RSS
Zgniłe jaja na Uranie

Dodano: 24.04.2018 15:36 | 3 odsłon | 0 komentarzy


Uran, siódma planeta Układu Słonecznego odsłoniła swoją śmierdzącą tajemnicę. Po latach spekulacji i badań naukowcom udało się potwierdzić, że górne warstwy atmosfery planety zawierają duże ilości siarkowodoru, gazu który nadaje zgniłym jajom - i nie tylko im - ten charakterystyczny, wyjątkowo nieprzyjemny zapach. Międzynarodowy zespół astronomów opublikował doniesienia na ten temat w najnowszym numerze czasopisma "Nature Astronomy".

Źródło: www.rmf24.pl

Życie poza Ziemią mniej prawdopodobne. Brakuje istotnego składnika...

Dodano: 05.04.2018 19:39 | 7 odsłon | 0 komentarzy


Życie poza Ziemią może mieć... pod górkę. Astronomowie z Uniwersytetu w Cardiff odkryli, że we wszechświecie może brakować istotnego dla życia pierwiastka, fosforu. Wyniki obserwacji, przedstawione podczas European Week of Astronomy and Space Science w Liverpoolu wskazują na to, że ten kluczowy pierwiastek może być trudno dostępny i nie na każdą, potencjalnie zamieszkiwalną planetę trafi. Do tej pory za podstawowy warunek zdolności danej planety do podtrzymania życia uważano obecność wody. Coraz więcej wskazuje na to, że to warunek daleki od...

Źródło: www.rmf24.pl

Teleskop Hubble'a zobaczył rekordowo odległą gwiazdę

Dodano: 03.04.2018 17:16 | 7 odsłon | 0 komentarzy


Kosmiczny teleskop Hubble'a pobił kolejny rekord, dostrzegł światło od najdalszej dotąd odkrytej gwiazdy - informuje na łamach czasopisma "Nature Astronomy" miedzynarodowy zespół naukowców. Gwiazda, niebieski olbrzym, istniejący już 4,4 miliarda lat po Wielkim Wybuchu, jest około 100 razy za daleko, by można było ją normalnie badać. Szansa jej obserwacji pojawiła się dzięki wyjątkowemu zbiegowi okoliczności i zjawisku mikrosoczewkowania grawitacyjnego, które wzmocniło jej światło około 2000 razy. Badania tego typu obiektów mogą pomóc w...

Źródło: www.rmf24.pl

Galaktyka nam się powiększa

Dodano: 03.04.2018 15:30 | 7 odsłon | 0 komentarzy


Nasza galaktyka, Droga Mleczna staje się coraz większa - przekonuje zespół astronomów pod kierunkiem Cristiny Martínez-Lombilli z Instituto de Astrofísica de Canarias w Teneryfie. Najnowsze wyniki obserwacji, prezentowane dziś podczas European Week of Astronomy and Space Science w Liverpoolu, wskazują, że średnice takich galaktyk mogą powiększać się o około... 500 metrów na sekundę. Przy średnicy rzędu 100 tysięcy lat świetlnych proces nie wydaje się może bardzo szybki, ale za jego sprawą, już za 3 miliardy lat, nasza galaktyka urośnie o...

Źródło: www.rmf24.pl

Duuuużo wody w atmosferze nie z tej ziemi

Dodano: 01.03.2018 21:25 | 6 odsłon | 0 komentarzy


Zespół brytyjskich i amerykańskich astronomów opublikował sensacyjne wyniki badań atmosfery odległej o 700 lat świetlnych planety. Przypominająca Saturna, gorąca planeta WASP-39b ma wokół siebie trzykrotnie więcej pary wodnej, niż się spodziewano. To sugeruje, że planeta powstała w inny sposób, niż nasz Saturn, prawdopodobnie znacznie dalej od swojej gwiazdy, gdzie mogło spaść na nią wiele lodowego materiału. Gwiazda WASP-39 jest podobna do naszego Słońca, widzimy ją w gwiazdozbiorze Panny.

Źródło: www.rmf24.pl

Planety z układu TRAPPIST-1 mogą być bogate w wodę!

Dodano: 05.02.2018 18:58 | 5 odsłon | 0 komentarzy


Międzynarodowy zespół naukowców opublikował właśnie cztery prace opisujące układ planetarny TRAPPIST-1, uważany obecnie za najciekawsze miejsce do poszukiwań śladów życia poza Układem Słonecznym. Po raz pierwszy o odkryciu tego układu poinformowano w lutym ubiegłego roku, a publikacje, które ukazały się teraz na łamach czasopism "Nature Astronomy" i "Astronomy and Astrophysics", przedstawiają najnowsze wyniki jego badań: w tym dowody na to, że wszystkie siedem planet to planety skaliste, które mogą zawierać wodę w różnej postaci!

"Odszedł papież gastronomii". Paul Bocuse miał 91 lat

Dodano: 20.01.2018 14:38 | 4 odsłon | 0 komentarzy

W wieku 91 lat zmarł francuski mistrz sztuki kulinarnej Paul Bocuse - poinformował w sobotę na Twitterze szef MSW Francji Gerard Collomb. "Gastronomia pogrążyła się w żałobie... Odszedł papież gastronomii" - napisał minister.

Źródło: https:

Matura 2017: Fizyka na poziomie rozszerzonym [ARKUSZ i ROZWIĄZANIA]

Dodano: 18.05.2017 18:01 | 26 odsłon | 0 komentarzy


Zakończył się egzamin maturalny z fizyki i astronomii. Chęć zdawania egzaminu z fizyki zadeklarowało 18,2 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników, czyli 6,4 proc. z nich. Na RMF24.pl publikujemy arkusze i rozwiązania z poziomu rozszerzonego!

Źródło: www.rmf24.pl

Mgławica Kraba w nowej odsłonie. Opublikowano niezwykłe zdjęcie

Dodano: 11.05.2017 17:34 | 20 odsłon | 0 komentarzy


Międzynarodowy zespół astronomów opublikował najnowsze, niezwykłe zdjęcie Mgławicy Krab. Ten obiekt, widoczny w gwiazdozbiorze Byka i odległy od nas o 6500 lat świetlnych, został tym razem sfotografowany z pomocą wielu teleskopów, pokrywajacych całe szerokie pasmo promieniowania elektromagnetycznego, od fal radiowych po promieniowanie rentgenowskie. Jak pisze w najnowszym numerze czasopismo "Astrophysical Journal", nowe obserwacje pozwoliły lepiej zrozumieć procesy, które doprowadziły do charakterystycznej postaci mgławicy.

Źródło: www.rmf24.pl

Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2018 informacje-24.pl  - wszelkie prawa zastrzeżone