środa, 18 lipca 2018 r.  Imieniny: Kamila, Karoliny, Roberta
Wiadomości z tagiem Andrzej Rzepliński  RSS
Kto był najlepszym prezesem Trybunału Konstytucyjnego?

Dodano: 09.07.2018 17:18 | 1 odsłon | 0 komentarzy

Prof. Andrzej Rzepliński? Prof. Andrzej Zoll? A może Julia Przyłębska? Kto był najlepszym prezesem Trybunału Konstytucyjnego? Odpowiedź w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl

Rzepliński o Kaczyńskim: Rządzi nami tchórz i cwaniaczek

Dodano: 04.07.2018 17:28 | 3 odsłon | 0 komentarzy

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński mówiąc o pracach parlamentu ocenił, że "w Polsce nie ma demokracji od czasu pierwszego posiedzenia Sejmu VIII kadencji".

Rzepliński o zmianach w sądownictwie: PiS dopina system autorytarny. Prezydent bierze w tym udział

Dodano: 25.06.2018 21:17 | 2 odsłon | 0 komentarzy

Odarli sędziów z ich szat sędziowskich. Nie w sensie dosłownym, ale zabierają im togi, zabierają im władzę - mówił w "Kropce nad i" były prezes Trybunału Konstytucyjnego, Andrzej Rzepliński. Odniósł się w ten sposób do zmian, jakie Prawo i Sprawiedliwość wprowadza w polskim systemie sądowniczym.

Rzepliński: proszę, żebyśmy stali na straży rządów prawa

Dodano: 12.05.2018 14:42 | 4 odsłon | 0 komentarzy

Musimy odzyskać pełnię wolności, tak jak ona jest zapisana w naszej konstytucji - mówił były prezes Trybunału Konstytucyjnego profesor Andrzej Rzepliński przed rozpoczęciem Marszu Wolności zorganizowanego przez Platformę Obywatelską, Nowoczesną i Komitet Obrony Demokracji.

Opór przed zmianami do końca. Nawet do "wyprowadzania w kajdankach"

Dodano: 30.04.2018 20:51 | 7 odsłon | 0 komentarzy

- Władza Nowogrodzkiej nie sięga do trybunałów w innych państwach Unii Europejskiej. Tam polski Trybunał Konstytucyjny nie jest zauważany - mówił w "Faktach po Faktach" były prezes TK Andrzej Rzepliński. Jego zdaniem TKł po zmianach przeforsowanych przez PiS znacznie stracił na znaczeniu. Rzepliński stwierdził, że w obliczu takich działań obecnej władzy sędziowie powinni zdecydowanie stawiać opór, nawet gdyby mieli być wyprowadzani w kajdankach przez policję z sądów.

"Taka ustawa jest nie tylko zbędna, ale byłaby sprzeczna z konstytucją"

Dodano: 24.03.2018 20:38 | 4 odsłon | 0 komentarzy

- Zwróciłem się do premiera Mateusza Morawieckiego w liście z 4 marca, kiedy zbliżało się dwulecie nieogłaszania wyroków. One muszą być po prostu ogłoszone - podkreślał w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Jak dodał, "wtedy stan prawny i działalności Trybunału Konstytucyjnego, i procedowania spraw, jakie stoją przed Trybunałem, wrócą do swojego źródła".

Prof. Andrzej Rzepliński gościem Krzysztofa Ziemca w RMF FM

Dodano: 23.03.2018 19:22 | 9 odsłon | 0 komentarzy


Sobotnim gościem Krzysztofa Ziemca w RMF FM będzie prof. Andrzej Rzepliński. Byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego zapytamy o ruch Prawa i Sprawiedliwości w sprawie ustaw o sądach powszechnych i TK. W tym ostatnim przypadku założono publikację zaległych wyroków sądu konstytucyjnego jeszcze z czasów, gdy nasz gość jemu przewodniczył. Jak przyjmuje taki krok partii rządzącej i czy daje to nadzieję na obniżenie emocji wokół reformy sądownictwa w naszym kraju?

"Ktoś musi odpowiedzieć za wojnę hybrydową przeciw wymiarowi sprawiedliwości"

Dodano: 23.03.2018 13:25 | 4 odsłon | 0 komentarzy

- To jest krok w dobrym kierunku. Ale to nie jest tak, że jest krok w dobrym kierunku i nic się nie stało. Stało się bardzo dużo. Ktoś musi odpowiedzieć za wojnę hybrydową przeciw wymiarowi sprawiedliwości - ocenił prof. Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Komentował w ten sposób złożone w czwartek projekty PiS w sprawie zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym, oraz projekt dotyczący orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.

Źródło: https:

Profesor Rzepliński: prezydent udawał, że się zastanawia. Nie wykorzystał 21 dni

Dodano: 07.02.2018 19:22 | 3 odsłon | 0 komentarzy

Prezydent jako jedna z kluczowych instytucji w tworzeniu prawa w Polsce powinien wziąć udział w dyskusji nad projektem ustawy jeszcze w Sejmie. Był pasywny - powiedział w "Tak jest" w TVN24 były prezes Trybunału Konstytucyjnego profesor Andrzej Rzepliński. Odniósł się w ten sposób do decyzji prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

Rzepliński o nowelizacji ustawy o IPN: Jest niekonstytucyjna. Prezydent powinien ją zawetować

Dodano: 02.02.2018 18:02 | 6 odsłon | 0 komentarzy


"Ta ustawa, która została uchwalona, przeszła przez jedną i drugą izbę parlamentu, jest niekonstytucyjna" - stwierdził w Popołudniowej rozmowie w RMF FM były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński pytany o nowelizację ustawy o IPN. "Na pewno nie pisali tego prawnicy, którzy zasługują na to miano" - ocenił. "Prezydent został wpędzony w kozi róg. Oczywiście, że powinien to zawetować - nie ma Trybunału Konstytucyjnego, więc nie ma gdzie jej wysłać" - zauważył gość Marcina Zaborskiego. "Premier mojego rządu fejkował, i to strasznie...

Źródło: www.rmf24.pl

Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2018 informacje-24.pl  - wszelkie prawa zastrzeżone